Moje diela sú o archetypálnych reflexiách mnohých tvárí ľudstva a psychiky. Je to aplikácia difúzneho a zrkadlového odrazu svetla, prostredníctvom ktorého sa vyjadrujem ako umelec. Pracujem výhradne sám. Ako model používam skutočných ľudí a moje obrazy vznikajú opticky (vo fotoaparáte ) v ateliérovom priestore, ktorý si sám navrhujem a osvetľujem.
V projekte Praesentia Aeterna- Večná Prítomnosť upriamujem svoju pozornosť na človeka v jeho 4 štádiách- obdobiach životného cyklu a poukazujem na ich vzájomné prepojenie, interakcie a trvalé hodnoty jednotlivca a celej spoločnosti, ktoré sú nadčasové, nepodliehajú fyzickým zákonitostiam a času a ostávajú neporušené, večné.
Názov výstavy: Pavol Kajan – Praesentia Aeterna
Vystavujúci autor: Pavol Kajan
Kurátorka: Zuzana Sýkorová
Organizátor: Kysucká galéria v Oščadnici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja
Vernisáž výstavy: vo štvrtok 18. 4. 2024 o 16.30h
Trvanie výstavy: 18. 4. – 9. 6. 2024
Miesto konania: Kaštieľ Oščadnica, Oščadnica 13, 02301 Oščadnica
PRAESENTIA AETERNA (Večná prítomnosť) Pavla Kajana v Kysuckej galérii v Oščadnici.
Vo štvrtok 18. 4. 2024 o 16. 30 h sa v Kysuckej galérii v Oščadnici uskutoční slávnostná vernisáž výstavy Pavol Kajan - Praesentia Aeterna (Večná prítomnosť), na ktorú všetkých srdečne pozývame.
Výstava Praesentia Aeterna – Večná prítomnosť, predstavuje najmä najnovšiu fotografickú portrétnu a figurálnu tvorbu Pavla Kajana, inštalovanú na prízemí kaštieľa. V rovnomennom cykle podľa vlastných slov „upriamil svoju pozornosť na človeka v jeho štyroch štádiách - obdobiach životného cyklu a poukázal na ich vzájomné prepojenie, interakcie a trvalé hodnoty jednotlivca a celej spoločnosti, ktoré sú nadčasové, nepodliehajú fyzickým zákonitostiam a času a ostávajú neporušené, večné.“
V podkroví kaštieľa je prezentovaná časť fotografického cyklu Mimézis z rokov 2017 - 2018, ktorý mal premiéru v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne. K základným témam patria mytologické a sakrálne príbehy, prostredníctvom ktorých autor komunikuje archetypálne reflexie ľudskosti a psychiky. Fotografie vznikali originálnou autorskou technikou, ako názov cyklu napovedá zachytávajú odraz (nápodobu) skutočnosti.
Štyri základné životné obdobia v živote moderného človeka západnej civilizácie, zbavené výraznejších prechodových rituálov sa nenápadne prelínajú, pričom si len málokedy dokážeme intenzívne uvedomiť, ktorú životnú fázu práve prežívame. Sme zvyknutí obracať sa v spomienkach do minulosti, snívať o budúcnosti, či obávať sa toho čo príde. Samotnú prítomnosť si najmä v dospelosti málokedy uvedomujeme, často sa musíme učiť nanovo ju prijať a naplno žiť, tak bezprostredne ako to vedia deti. Naša osobná prítomnosť, so všetkým čo obsahuje, je veľmi krehká, dočasná, smerujúca k svojmu prekonaniu - k ďalšej rovnako pominuteľnej prítomnosti. Na druhej strane ako protiklad vnímame niečo, čo nepodlieha časovému cyklu minulosť – prítomnosť - budúcnosť, niečo trvalé, neustále prítomné, bez začiatku a konca - večná prítomnosť, skutočnosť, ktorá nás presahuje.
Najnovšie inscenované fotografie Pavla Kajana vznikali na základe pôsobenia difúzneho a zrkadlového odrazu svetla, s použitím dlhej expozície, v ateliéri, v priestore, ktorý sám navrhol aj nasvietil, s modelmi, ktoré dôkladne vyberal spomedzi obyčajných, skutočných ľudí. Svoje modely inscenuje v klasicky poňatých nadčasových drapériách, krásnych matérií a farieb, s preferenciou tlmených tónov. Nezastupiteľnú úlohu zohráva precízna práca so svetlom. Vo svojich kompozíciách cielene nadväzuje na chiaroscuro, techniku starých majstrov 16. a 17. storočia, najmä Caravaggia a Rembrandta, ktorými sa necháva inšpirovať. Svetlom upriamuje našu pozornosť na dôležité objekty kompozície, ktoré sa postupne vynárajú z temnoty priestoru. Okrem ponímania svetla, maliarskym spôsobom autor využíva aj technické možnosti fotografie (konkrétne preferovanú dlhodobú expozíciu) - jednotlivé postavy ponecháva mäkko zahmlené, nejasné, inokedy naopak, prenikavo ostro modelované. Multiplikáciou postáv, detailov, či obrysov vytvára, prípadne rozohráva dejovú líniu, stupňuje napätie, alebo dosahuje intenzívny duchovný zážitok.
Vo svojej tvorbe je zvyknutý pracovať i premýšľať prostredníctvom menších sérií, pričom jednotlivé diela majú rovnocennú váhu aj výpovednú hodnotu. Vnútorné prežívanie postáv je veľmi dôležitou, ak nie hlavnou témou fotografických obrazov. Autorova dôkladnosť prejavujúca sa v procese vzniku diel je prítomná aj vo finálnom technickom prevedení - digitálne fotografie sú prenesené na plátno, atramentovou pigmentovou tlačou najvyššej muzeálnej kvality.
Pavol Kajan (1976, Dolný Kubín) pôvodne vyštudoval hudobnú kompozíciu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde získal bakalársky titul a na Canterbury Christ Church University vo Veľkej Británii. Magisterské štúdium ukončil v roku 2012 na Národnej filmovej a televíznej škole v Beaconsfielde vo Veľkej Británii. V tomto období objavil svoju vášeň pre vizuálne vyjadrovanie a kreatívnu fotografiu. Ďalších sedem rokov venoval skúmaniu vizuálneho umenia prostredníctvom experimentovania v rôznych technikách. Vďaka nominácii na Kráľovskú cenu umenia 2019 v Londýne, získal možnosť vystavovať svoje diela, ktoré našli svoje miesto v súkromných zbierkach vo Veľkej Británii. Pavol Kajan sa vrátil domov na Slovensko, žije a tvorí v Dolnom Kubíne. Pokračuje vo svojom dlhodobom projekte skúmania archetypálnych reflexií ľudskosti prostredníctvom inscenovanej fotografie.
Zuzana Sýkorová
Kurátorka KG